Primăria municipiului Cluj-Napoca anunţă acordarea, pentru anul 2019, de finanţări nerambursabile de la bugetul local  pentru proiecte şi acţiuni culturale și pentru proiectele structurilor sportive.

Detalii privind sesiunile de selecţie a proiectelor pot fi consultate astfel:

Cererile de finanțare pot fi depuse și online

prin intermediul funcționarului public virtual Antonia, accesând următorele link-uri:

Un număr de 191 de proiecte culturale şi de tineret au beneficiat de sprijin în anul 2018, în valoare de peste 11,6 milioane de lei. Finanțarea de la municipalitate a urmărit să subvenționeze sectorul cultural independent – ONG-urile locale și să susțină financiar proiecte specifice ale instituțiilor culturale importante din oraș.

În anul 2018, alocările de la bugetul local al municipiului Cluj-Napoca pentru asociațiile, federațiile și alte structuri din domeniul sportului au crescut cu 2,65 milioane lei, ajungând la suma de 9,35 milioane lei. Creșterea susținerii față de 2017 a fost de aproximativ 40% pentru cei care activează în domeniul sportiv și au solicitat sprijin financiar municipalității conform legilor în vigoare. 40 de structuri sportive au beneficiat de finanţări nerambursabile din partea Primăriei.