În perioada 01.11-11.11.2022, polițiștii locali din cadrul Serviciului Inspecție comercială au desfășurat mai multe acțiuni de verificare a respectării prevederilor legale privind activitatea de taximetrie din municipiul Cluj-Napoca, cu accent pe zona Aeroportului Internațional „Avram Iancu”.
Au fost verificați 90 de taximetriști și au  fost urmărite următoarele aspecte: efectuarea curselor taxi solicitate; respectarea tarifelor aprobate; aspectul, starea de curățenie și echiparea autovehiculelor taxi; respectarea standurilor taxi aprobate; deținerea tuturor documentelor obligatorii la bordul autovehiculelor.
Pentru neregulile constatate au fost aplicate 16 sancțiuni contravenționale, în valoare de 4.800 lei, în conformitate cu prevederile Legii nr. 38/2003 privind transportul în regim de taxi şi în regim de închiriere cu modificările ulterioare și ale H.C.L. nr. 737/2019 – Regulamentul de taximetrie aprobat în municipiul Cluj-Napoca.
Astfel de acțiuni vor contunua și în perioada următoare.