Consiliul Consultativ de Tineret al municipiului Cluj-Napoca adresează o invitație de aderare organizațiilor studențești, celor de tineret sau adresate tinerilor din oraș. Aderarea poate fi realizată completând următorul formular online: https://forms.gle/QCwNV2vxAcLi96KK8, adaptat astfel încât procesul de aderare să fie unul simplu.

Termenul limită de transmitere a formularelor este 31 octombrie 2023.

Pentru a adera, organizațiile neguvernamentale trebuie să îndeplinească anumite condiții:

– să fie organizație neguvernamentală de tineret și pentru tineret constituită în conformitate cu prevederile legale în vigoare;

– să aibă sediul social/punct de lucru/filială în municipiul Cluj-Napoca;

– să fi avut activitate de și pentru tineret, în municipiul Cluj-Napoca, în ultimul an calendaristic;

– să nu se afle în procedură de faliment, dizolvare sau insolvență;

– să nu fie dependentă organizatoric de o societate comercială/instituție publică sau de un grup de societăți comerciale/instituții publice;

– să aibă caracter apolitic.

Despre Consiliul Consultativ de Tineret:

Consiliul Consultativ de Tineret al municipiului Cluj-Napoca este o structură asociativă, care reunește în prezent 30 de organizații studențești, de tineret sau adresate tinerilor din orașul nostru. Scopul Consiliului este, așa cum îi spune și numele, de a-i consulta pe tinerii clujeni cu privire la diversele politici publice din domeniul tineretului, cât și de a-i încuraja să formuleze la rândul lor inițiative.

Membrii structurii sunt asistați de un corp de experți din zona de programe și politici publice pentru tineret, care îi îndrumă pe participanți în efortul acestora de a avea inițiative și de a lua decizii informate.

Centrul pentru Tineret din Cluj-Napoca, inaugurat în ianuarie 2023, în prezența liderilor organizațiilor de tineret, este locul predilect de organizarea a întâlnirilor Consiliului. Până în prezent au avut loc dezbateri și ședințe plenare, la care au participat tinerii din organizațiile neguvernamentale, experții noștri și reprezentanți ai autorităților publice locale, fiind abordate subiecte din domenii precum educația, cultura, ocuparea forței de muncă, sănătatea, sportul, inovația, voluntariatul și altele.

Structurile de tineret fără personalitate juridică vor putea adera la Consiliul Consultativ de Tineret în calitate de invitați permanenți.

Mai mule detalii puteți găsi în Regulamentul Consiliului Consultativ de Tineret Cluj-Napoca, aici: https://files.primariaclujnapoca.ro/2021/12/13/771.pdf.