Fonduri europene pentru inovare, educație, dezvoltare regională, startup-uri și crearea de hub-uri alternative de inovare în orașele europene care nu sunt capitale ale țărilor europene au constituit principalele teme ale întâlnirii cu comisarul european pentru Inovare și tineret.

„Am semnat European Startup Cities Declaration / Declarația orașelor care încurajează startup-urile. Astfel, alături de Malaga și Valencia (Spania), Varna și Celopech (Bulgaria), Galway (Irlanda) Aveiro și Braga (Portugalia), Lyon (Franța), si Heraklion (Grecia), Cluj-Napoca este pe lista primelor orașe care își asumă inițierea unor parteneriate între eco-sisteme de inovare europene pentru a crea sinergii între programele de inovare si cele pe fonduri structurale. Scopul este acela de a diminua disparitățile regionale în materie de dezvoltare și inovare și, de asemenea, nimeni să nu mai fie obligat să își părăsească orașul, regiunea sau țara din motive economice”, a explicat primarul Emil Boc.