Bugetul municipiului Cluj-Napoca pe anul 2021 a fost aprobat în ședința Consiliului Local de miercuri, 21 aprilie 2021. Bugetul general este în valoare de 2.117.433.576 lei, (433.225.627 euro). Față de bugetul anului 2020 există o creștere de 22,8%. Bugetul de dezvoltare este în creștere cu 45,27% față de 2020 (1.043.877.576 lei , 213.576.720 euro în 2021 față de 718.576.813 lei , 147.706.389 euro în 2020) .

Priorități 2021:

1. Menținerea sub control a pandemiei Covid-19 și revenirea treptată la normalitate în toate domeniile. Susținerea investițiilor și a locurilor de muncă. Solidaritate și incluziune socială. Nimeni nu este uitat, nimeni nu este abandonat – continuarea programelor sociale derulate de Primărie.

2. „Clujul pe primul loc” – Consolidarea avantajelor competitive ale Clujului: centru universitar, inovare, IT, industrii creative, calitatea vieții, servicii medicale, bancare, alte servicii suport.

3. Continuarea și prioritizarea politicilor publice legate de dimensiunea verde, nepoluantă, digitalizare, educație, sănătate, inovare și incluziune socială. Creșterea calității tuturor serviciilor publice oferite cetățenilor.

4. Digitalizare: emiterea online a tuturor avizelor, acordurilor şi autorizaţiilor emise de Primărie şi plata online a tuturor serviciilor furnizate de Primărie (acolo unde legislaţia permite acest lucru).

5. Absorbția fondurilor europene.

6. Viziune și dezvoltare metropolitană integrată în domeniile fundamentale care vizează calitatea vieții cetățenilor: transport, educație, locuire (urbanism), sănătate, locuri de muncă, mediu.

7. Creșterea alocărilor pentru educaţie prin investiţii în şcoli, creșterea cuantumului burselor școlare, programul de autobuze speciale pentru transportul copiilor la şcoală sau programul „Şcoală după şcoală”.

8. Sprijinirea Spitalului Clinic Municipal pentru achiziţia de materiale şi echipamente prin intermediul unui proiect finanţat din fonduri europene şi sprijinirea cu fonduri de la bugetul local a celorlalte spitale clujene.

9. Menţinerea tuturor facilităţilor la transportul public pentru elevi, studenţi, pensionari etc. Sprijin și susținere financiară pentru ONG-uri.