Începând cu data de 31.01.2023, Primăria municipiului Cluj-Napoca, în colaborare cu SC Supercom SA organizează campanii mobile de colectare a deșeurilor voluminoase și a deșeurilor provenite din activitățile de construcții, în locațiile centrelor de colectare, astfel:

Programul și punctele de colectare:

Operator de salubrizare

Locul de colectare

Orar de colectare

Deșeuri voluminoase

Orar de colectare

Deșeuri din construcții

SC Supercom SA

Str. Fabricii fn

În fiecare zi de

Marți și Sâmbătă

în intervalul orar 9-17

În fiecare zi de

Joi

în intervalul orar 9-17

Str. Bucium fn

Astfel, persoanele fizice vor putea preda gratuit deșeurile voluminoase precum: mobilier, covoare, saltele, obiecte mari de folosinţă îndelungată, respectiv deșeuri de construcții, provenite din activități de construcții și demolări, care nu necesită autorizație de construcție, precum: cărămizi, țigle și produse ceramice, amestecuri de beton, produse ceramice, fără conținut de substanțe periculoase (excepție polistiren, rigips, vată minerală), în punctele de colectare mobilă, mai sus menționate.

Cantități TOTALE de deșeuri de construcții și demolări, care pot fi predate:

1 mc/lună/persoană, pentru deșeurile care intră în categoria deșeurilor de construcții (beton, cărămizi, țigle și produse ceramice, amestecuri de beton, cărămizi, țigle și produse ceramice, fără conținut de substanțe periculoase).

În aceste locații, operatorul de salubritate va asigura o autoutilitară în care se vor colecta deșeurile voluminoase și deșeurile provenite din activitățile de construcții, în ziua de colectare și intervalul orar stabilit.