Ref: Dezbatere publica strada M. Kogalniceanu si Cetatuia

Astazi, 16 februarie 2012,  a avut loc in Sala de Sticla a Primariei o dezbaterea publica organizata de Primaria municipiului Cluj-Napoca cu privire la pietonalizarea strazii Mihail Kogalniceanu si reabilitarea zonei Cetatuia. La dezbaterea publica moderata de viceprimarul cu atributii delegate de primar, Radu Moisin si de viceprimarul Laszlo Attila au participat consilieri locali, reprezentanti ai executivului primariei,  reprezentanti ai Ordinului Arhitectilor din Romania, ai Registrului Urbanistilor din Romania, dar si reprezentanti ai societatii civile.

In ceea ce priveste pietonalizarea strazii Mihail Kogalniceanu, a fost prezentat un proiect care vizeaza eliberarea strazii de masinile parcate si punerea in evidenta a cladirilor si a monumentelor istorice aflate in aceasta zona. De asemenea, s-a discutat despre importanta punerii in valoare a spatiului cu ajutorul unui mobilier urban adecvat. Alte propuneri au vizat amenajarea unei fantani arteziene pe strada Kogalniceanu si montarea unor placute informative pe fiecare cladire istorica in parte. Un alt subiect care a starnit interesul celor prezenti la dezbatere a fost realizarea unui parking subteran pe strada Mihail Kogalniceanu, care ar urma sa puna la dispozitia clujenilor aproximativ 144 de locuri de parcare.

„In urma discutiilor pe care le-am avut cu domnul Virgil Pop, secretarul Comisiei Zonale a Monumentelor Istorice, am ajuns la concluzia ca sansele ca in aceasta zona sa fie descoperite vestigii sunt minime. Sigur, in urma discutiilor de acum, am ajuns la concluzia ca trebuie gasita o solutie pentru parking in asa fel incat sa nu fie nevoie de taierea copacilor din zona. In zona aceea este insa obligatorie gasirea unui amplasament pentru un parking, fie el subteran sau suprateran. Avem doar doua posibilitati: strada Kogalniceanu sau strada Avram Iancu”, a explicat viceprimarul cu atributii delegate de primar, Radu Moisin.

Acesta a mai anuntat ca, in ceea ce priveste problema parkingului, va mai fi organizata o noua dezbatere publica in perioada urmatoare, la care vor fi invitati sa participe si reprezentanti ai tuturor institutiilor de invatamant din zona strazii Mihail Kogalniceanu.

Principalele propuneri cu privire la cel de-al doilea proiect aflat in dezbatere, reabilitarea zonei Cetatuia, au fost modernizarea scarilor de acces si a sistemului de drenaj al dealului, dar si amenajarea unui teatru de vara in aer liber.
Trebuie mentionat faptul ca aproximativ 50% din zona dealului Cetatuia pusa in discutie se afla in proprietatea Unita Turism.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca