Ref: Constituirea Asociatiei  pentru Promovarea si Dezvoltarea Turismului Clujean

Astazi,  21 februarie 2012, a avut loc  in Sala de Sticla a Primariei Cluj-Napoca semnarea Actului Constitutiv si a statutului Asociatiei pentru Promovarea si Dezvoltarea Turismului Clujean.
Membrii asociatiei sunt: Municipiul Cluj-Napoca, Patronatul Asociatia Nationala a Agentiilor de Turism, Judetul Cluj, Camera de Comert si Industrie Cluj, Asociatia Hotelierilor Clujeni, Asociatia Youth Hostel Romania, Asociatia Mesterilor Populari Clujeni, Open Bridge Consortium – Asociatia Culturala si de Afaceri Cluj-Suwon, Universitatea "Babes Bolyai" Cluj-Napoca si Universitatea de Stiinte Agricole si Medicina Veterinara Cluj-Napoca.

„Ma bucur foarte mult ca astazi putem sa concretizam aceasta asociatie, despre care discutam de multa vreme. Este inca o dovada a deschiderii, a noilor politici pe care Primaria Cluj-Napoca incearca sa le implementeze in ultimii ani. Asociatia reuneste mediul privat, mediul universitar si administratia publica locala intr-un efort pentru dezvoltarea comunitatii. Cred ca aceasta formula va aduce imbunatatiri semnificative promovarii Clujului ca destinatie turistica, va incuraja cooperarea si comunicarea intre toti actorii din domeniu. Ne propunem sa contribuim semnificativ la castigarea titlului de Capitala Culturala Europeana in 2020”, a declarat Ovidiu Cimpean, seful Serviciului Relatii Comunitare si Turism din cadrul Primariei Cluj-Napoca si totodata reprezentantul Municipiului Cluj-Napoca in Asociatia pentru Promovarea si Dezvoltarea Turismului Clujean.

Consiliul Director al asociatiei este constituit din:
Presedinte – Patronatul Asociatia Nationala a Agentiilor  de Turism, prin Martin Bikfalvi
Vicepresedinte – Municipiul Cluj-Napoca, prin Ovidiu Cimpean
Vicepresedinte – Asociatia Hotelierilor Clujeni, prin Roxana Ghiran
Membru – Judetul Cluj, prin Diana Urdea
Membru – Universitatea „Babes-Bolyai” Cluj-Napoca, prin Nicolae Cianga
Membru – Asociatia Youth Hostel Romania, prin Radu-Ciprian Vadeanu
Membru – Camera de Comert si Industrie Cluj, prin Lucia Niculina Boariu
Membru supleant – Asociatia Mesterilor Populari Clujeni, prin Viorica Ciobanu
Membru supleant – Open Bridge Consortium – Asociatia Culturala si de Afaceri Cluj-Suwon, prin Alin Mircea Varga.

Presedintia asociatiei este asigurata pentru o perioada de 2 ani de Patronatul Asociatia Nationala a Agentiilor  de Turism, prin Martin Bikfalvi.

In perioada urmatoare, membrii asociatiei vor veni cu propuneri pentru intocmirea unui plan de propuneri anual privind activitatile ce vor fi desfasurate.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca