Club al pensionarilor si Politie Locala in Grigorescu

Primaria Cluj-Napoca va deschide in acest an un club al pensionarilor si o sectie de Politie locala in cartierul Grigorescu. In acest sens, Primaria Cluj-Napoca va incheia un contract de comodat cu SC Flora SA, cu sediul in Cluj-Napoca, str. Dorobantilor, nr. 1. Prin intermediul acestui contract, Primaria va primi in folosinta gratuita un spatiu in suprafata de 100 mp in  imobilul situat in municipiul Cluj-Napoca, str. Miraslau nr. 4 ap. 6,  in vederea amenajarii Clubului Pensionarilor si a Sectiei 5 Politie Locala. Termenul contractului de comodat este de 2 ani. In cazul in care la implinirea termenului pentru care a fost incheiat contractul, niciuna dintre parti nu il denunta, acesta se prelungeste succesiv pentru aceeasi perioada pentru care a fost incheiat.

La Cluj-Napoca avem la ora actuala urmatoarele centre de zi si cluburile pensionarilor:

–          Centrul de zi de pe strada Decebal nr. 21
–          Centrul de zi de pe strada St. O. Iosif nr. 1-3
–          Clubul pensionarilor de pe strada Pasteur nr. 77
–          Clubul pensionarilor de pe B-dul 21 Decembrie nr. 108
–          Clubul pensionarilor de pe strada Traian Vuia, nr. 41
–          Clubul pensionarilor de pe strada Arinilor nr. 11
–          Clubul pensionarilor de pe strada Horea nr. 108
–          Clubul pensionarilor de pe strada Aurel Vlaicu nr. 3A

Personalul implicat in activitatea cluburilor pensionarilor si a centrelor de zi
Ca si personal implicat in centrele de zi si cluburile pentru varstnici avem 6 persoane (psiholog, kinetoterapeut, personal administrativ, coordonatori cluburi).

Serviciile oferite in centrele de zi si cluburi
In centrele de zi si cluburi sunt oferite servicii gratuite, care constau in:
– activitati de identificare a nevoilor sociale individuale si de grup
– evaluarea disponibilitatii de a se implica in diverse activitati in concordanta cu recomandarile medicilor
– asistare si suport pentru asigurarea unei vieti autonome si active persoanelor de varsta a treia
– actiuni de informare despre drepturi si obligatii
– masuri si actiuni de constientizare sociala si de implicare activa a comunitatii in problematica persoanelor de varsta a treia

Politie locala

La ora actuala avem sectii de Politie Locala in doua cartiere, Marasti – in cladirea cinematografului Marasti, inaugurata in toamna anului trecut – si in Gheorgheni, pe strada Baisoara nr. 4 A – in aceeasi cladire cu noua primarie de cartier. Sectia 3 – Politia Locala din Gheorgheni a fost inaugurata la finalul saptamanii trecute. Politia Locala din Gheorgheni are un numar de 10 politisti, din care un sef de birou, 6 politisti locali de la Ordine publica si cate un inspector de specialitate de la serviciile Control urbanism, Protectia mediului si Inspectie comerciala. Pana cand postul de Sef birou va fi scos la concurs, acesta va fi ocupat de catre Loredana Rus de la Serviciul de Protectia mediului.
Cetatenii isi vor putea depune sesizarile la politia locala din Gheorgheni de luni pana vineri de la 8:00 – 16:00. Permanenta va fi asigurata 24 de ore din 24, cand cetatenii vor avea la dispozitie un numar de telefon la care vor putea face sesizari.