Reabilitarea strazii Buna –Ziua – Fagului

Primaria municipiului Cluj-Napoca anunta inceperea lucrarilor de reabilitare pentru strazile Buna Ziua si Fagului – strazi care au asigurat pana la darea in folosinta a centurii Valcele –Apahida drept varianta de acces dinspre Turda spre Dej, Bistrita, Baia Mare.

Asa cum am anuntat inca din anul trecut, odata ce am reusit sa scoatem traficul de tranzit de pe aceasta strada vom initia lucrarile de reabilitare care se impun, pentru a le asigura locuitorilor din acest nou cartier clujean o infrastructura de calitate. Il am alaturi de mine pe domnul Ioan Crisan de la Directia Regionala de Drumul si Poduri, care va realiza lucrarile avand in vedere faptul ca drumul este in administrarea Ministerului Transporturilor si Infrastructurii.

Prin Hotararea Guvernului nr. 206/02.03.2011, Consiliul Local al Municipiului Cluj-Napoca a predat catre Ministerului Transporturilor si Infrastructurii spre administrare, sectorul de drum national aflat in domeniul public al statului, Varianta trafic greu intravilan Cluj, mai precis strada Buna -Ziua si strada Fagului.
Acest sector de drum national care traverseaza municipiul Cluj-Napoca, judetul Cluj, aflat in domeniul public al statului, a fost preluat in administrarea Ministerului Transporturilor si Infrastructurii, pentru realizarea de catre Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania S.A. a activitatilor de interes national in domeniul administrarii drumurilor nationale.

In acest sens DRDP Cluj – a intocmit proiect in vederea realizarii lucrarilor la acest obiectiv in acest an, incepand cu luna aprilie 2012.
Lucrarile cuprind realizarea unui trotuar (un tronson pe partea stanga si altul pe partea dreapta) in functie de limitele de proprietati, refacere acostamente, reparatii santuri si asternere strat de uzura pe carosabil.
In paralel cu executia lucrarilor la carosabil, Primaria va executa lucrarile de iluminat public.
Valoarea estimata a lucrarilor de iluminat public realizate de Primarie este de 115.000 lei si se vor monta 30 stalpi si 35 corpuri. Termen de executie 2 luni.

Dupa finalizarea lucrarilor executate de catre DRDP Cluj, varianta trafic greu intravilan Cluj, respectiv strada Buna Ziua va fi preluata in domeniul public al Municipiului Cluj-Napoca.