Ref: Actiuni de verificare a comerciantilor de oua

Politia Locala din cadrul Primariei Cluj-Napoca a desfasurat o actiune de verificare a respectarii prevederilor legale privind activitatile comerciale din pietele agroalimentare Hermes, Flora, Ion Mester si Zorilor.
S-a urmarit, in principal, detinerea documentelor de provenienta pentru oua, legalitatea preturilor practicate si termenele de valabilitate ale produselor comercializate.

In urma verificarii a 14 producatori agricoli si a 16 agenti economici au fost incheiate 4 procese-verbale de constatare a contraventiilor, pentru comercializarea produselor cu termenele de valabilitate expirate, in conformitate cu prevederile H.C.L. nr. 150/2009 privind reglementarea activitatilor comerciale pe raza municipiului Cluj-Napoca. Produsele expirate au fost scoase de la vanzare.

Valoarea amenzilor aplicate a fost de  6.000 lei.

Biroul Mass-media
Primaria Cluj-Napoca