Piata volanta pentru pregatirea Sfintelor Paste

Primaria municipiului Cluj – Napoca anunta deschiderea primei piete volante din acest an, sambata, 7 aprilie 2012, pe platoul Salii Sportului din municipiu, cu ocazia apropierii sarbatorilor de Paste, urmand ca aceasta sa aiba loc in fiecare zi de sambata.

„Avand in vedere faptul ca pentru clujenii ortodocsi si greco-catolici este sambata dinainte de Florii, iar pentru cei romano-catolici este Sambata Mare i-am invitat pe producatorii clujeni sa participe la prima piata volanta din acest an, astfel incat locuiorii municipiului sa poata achizitiona produse de sezon proaspete la cele mai bune preturi” a explicat parimarul Radu Moisin.
In cadrul pietei si-au anuntat prezenta peste 50 de producatori atat cu legume de sezon, cat si cu flori, produse apicole, lactate sau produse din recolta anului trecut.

Programul pietei volate va fi intre orele 7.00 si 15.00. Producatorii vor avea acces incepand de la ora 6.00.

Primaria intentionaza reluarea programului saptamanal al pietelor volante in urma consultarii producatorilor agricoli cu privire la productia preconizata, avand in vedere faptul ca in aceasta perioada producatorii sunt obligati sa se ocupe de recolte, fiind o perioada pe plantari si insamantari.