REF: Termenul de primire a cererilor de acordare a ajutorului la incalzire s-a prelungit pana in data de 6 noiembrie

Se prelungeşte programul de preluare a formularelor (cereri şi declaraţii) pentru acordarea ajutoarelor pentru încălzirea locuinţei pentru sezonul rece 1 noiembrie 2009 –31 martie 2010, după cum urmează:

A. În săptămâna 02 – 06 nov. 2009, după următorul ORAR:

• Luni, marţi, miercuri: 8,30 – 16,00
  • Joi: 8,30 – 17,30
  • Vineri: 8,30 – 14,30

în următoarele locaţii:

I. Pentru ajutor încălzire cu GAZE NATURALE, înregistrarea cererilor (însoţite de o factură pentru identificarea codului de abonat) se face în următoarele locaţii:

Sedii ale Primăriei municipiului Cluj-Napoca

Str. St. O. Iosif, nr. 3 (Centru)

– Str. Ion Mester, nr. 10, (Mănăştur)

– Str. Fabricii, nr. 4, (Mărăşti)

Casieria E-ON GAZ Romania, Sucursala Cluj – str. Decebal, nr. 93-95

II. Pentru ajutor încălzire cu AGENT TERMIC, distribuirea şi înregistrarea cererilor se face prin administratorii asociaţiilor de proprietari/locatari, la Regia Autonomă de Termoficare Cluj-Napoca, B-dul 21 Decembrie 1989, nr. 79

B. Începând cu 09 nov. 2009, cererile se înregistrează doar la sediul Primăriei din strada Şt. O. Iosif, nr. 3 (centru).

Conform prevederilor OUG nr. 5/2003 cu modificările şi completările ulterioare, ajutorul pentru încălzire a locuinţei se acordă pentru familiile şi persoanele singure, cetăţeni români, precum şi pentru cetăţenii străini ori apatrizi, cu domiciliul sau reşedinţa în România (respectiv Cluj-Napoca), stabilite în condiţiile legislaţiei române.

Dovada domiciliului/reşedinţei se face prin buletinul/cartea de identitate, carte de identitate provizorie, permisul de şedere temporară/permanentă sau alt act de identitate emis de autorităţile române (act care menţionează şi CNP persoanei respective).

Formularele se află şi pe adresa www.primariaclujnapoca.ro/cereri-tip.aspx.