Ref: Sanctiuni pentru transportul neautorizat de persoane

Miercuri, 23.05.2012, politistii locali din cadrul Serviciului inspectie comerciala au efectuat o actiune de verificare a transportului public de persoane. Inspectorii Primariei au controlat si respectarea statiilor de imbarcare/debarcare a calatorilor aprobate pe raza municipiului Cluj-Napoca.
S-a actionat in cartierul Manastur, la iesirea spre Oradea si intrarea in municipiul Cluj-Napoca, in cartierul Marasti – zona IRA – iesirea spre Baia Mare, precum si in zona Pietei Garii – iesirea spre Zalau.
In urma actiunii au fost depistate 7 persoane care efectuau activitate de transport neautorizat de persoane pe rutele: Cluj-Napoca – Floresti – Gilau si retur, Cluj-Napoca – Apahida – Gherla – Dej si Cluj-Napoca – Zalau. Acestora le-au fost intocmiteprocese-verbale de constatare a contraventiilor, in conformitate cu prevederile H.C.L. nr. 90/2012, iar valoarea amenzilor aplicate a fost de 8.000 lei.
Pentru efectuarea activitatii de transport public persoane in municipiul Cluj-Napoca, de catre persoane neautorizate in conditiile legii, amenda este cuprinsa intre 1.000 si 2.500 lei, in conformitate cu prevederile H.C.L. nr. 90/2012, iar pentru utilizarea altor statii in afara celor stabilite special in vederea imbarcarii/debarcarii calatorilor, amenda este cuprinsa intre 500 si 1.000 lei, conform prevederilor aceluiasi act normativ.