Sectie de Politie locala pentru locuitorii din Someseni

Primaria municipiului Cluj-Napoca a demarat anul trecut un proiect privind amenajarea de sectii de Politie locala pentru locuitorii din cartiere, primul proiect de acest gen in incercarea de a descentraliza Politia locala si de a o aduce mai aproape de cetatean si de problemele cu care se confrunta, Primaria avand un plan de extindere a unor astfel de sectii in toate cartierele orasului. Dupa deschiderea sectiilor de politie locala din cartierele Marasti, Gheorgheni, Grigorescu si Zorilor, Primaria a deschis astazi official si sectia de politie locala din Someseni.

Sectia de politie locala nr. 7 din Someseni functioneaza intr-un imobil situat pe strada Traian Vuia nr. 41 (in aceeasi cladire in care se afla si primaria de cartier din Someseni), spatiul destinat politiei locale fiind format din doua incaperi (suprafata totala de 24 mp). Lucrarile realizate pentru ca spatiul sa poata fi folosit in conditii de siguranta au presupus lucrari de reparatii interioare, la elementele de constructii si instalatii de incalzire. Astfel, s-a realizat desfacerea tencuielilor interioare si placarea peretilor cu rigips, modificarea si extinderea copertinei exterioare, pardoseli parchet laminat montat pe folie, zugraveli lavabile interioare antimucegai, inlocuire calorifere. Valoarea lucrarilor de reparatii la elementele de constructii se ridica la suma de 12.203 lei, inclusiv TVA , iar pentru cele aferente instalatiei de incalzire la suma de 2.236 lei, inclusiv TVA, acestea fiind efectuate de catre SC ANDOCONSTRUCT SRL .