Modernizare linia de tramvai pe ruta Piata Garii – Bulevardul Muncii – Tronsonul II

In data de 26 iunie 2012 au fost demarate lucrarile la cel de al doilea tronson al liniei de tramvai, care vor fi reabiltate pana in luna iunie 2013.
In acest moment se lucreaza pentru scoaterea vechilor sine de tramvai din asfalt si ulterior se vor incepe lucrarile de costruire a fundatiei.
Lucrarile necesita inchiderea temporara a circulatiei si anumite modificari in teren – cum este cazul mutarii statiei de taximetre pentru o anumita perioada de timp.

Proiectul este realizat din fonduri europene, accesate de Primaria municipiului Cluj-Napoca pe axa 1.1 destinata polilor de crestere. Contractul de finantarea fost semnat in 15.10.2010, iar executantul lucrarilor in ulra licitatiei este Asocierea Swietelsky Baugesellsvhaft m.b.H., Astalrom Euroconstruct Trading 98 SRL, Transferoviar Grup SA.
Consultanta proiectului este asigurata de Asocierea AECOM (INOCSA) – PM&PERTMASTER.
Diriginte de santier: Asocierea IRIMAT/ACCIONA

Lungimea tronsonului Piata Garii – Bulevardul Muncii este de 14,2 km de cale simpla tramvai. Valoarea contractului de executie este de 64.771.768, 38 lei cu TVA
Data inceperii lucrarilor (conform ordinului de incepere): 02.09.2011
Data finalizarii lucrarilor: iunie 2013 (conform graficului din licitatie)