Ref: Decernarea titlului de Cetatean de onoare dr. George Nicu Ionescu

Primarul Sorin Apostu a oficiat ceremonia de acordare a Titlului de Cetatean de Onoare al Municipiului Cluj-Napoca domnului George Nicu Ionescu, medic si dascal, unanim resunoscut ca membru marcant al scolii medicale clujene.

Ilustrul profesor dr. George Nicu Ionescu a fost sef al Clinicii de Chirurgie in perioada 1978-1993 si Rector al UMF in perioada 1984-1990, precum si membru al unor societati de chirurgie din strainatate: Societatea Internationala de Chirurgie, Asociatia Franceza de Chirurgie, Societatea Europeana de Chirurgie Oncologica, Societatea Europeana de Chirurgie Experimentala.

Renumitul chirurg si profesor s-a nascut la 20 mai 1928, la Ramnicu-Sarat, in judetul Buzau. A absolvit Facultatea de Medicina Generala din Cluj (1948-1954), functionand ca medic primar in circumscriptia medicala Avram Iancu din judetul Alba (1954-1955). Va parcurge toate treptele didactice in cadrul Universitatii de Medicina si Farmacie, de la functia de preparator (1956-1960) pana la cea de profesor universitar (1993). A desfasurat o stralucita cariera de medic si dascal, fiind unanim recunoscut ca o somitate a Scolii medicale clujene, ilustrata candva de nume ca I. Hatieganu si Victor Papilian. A detinut functia de prodecan al UMF Cluj, de rector, de vicepresedinte al Asociatiei Chirurgilor Romani.

A publicat lucrari monumentale in domeniul stiintei medicale, cum ar fi monografiile Chirurgia colonului (1984), Hemoragia digestiva superioara (1988), Chirurgia splinei (1991). A colaborat la redactarea a numeroase manuale si tratate medicale. Prodigioasa activitate de chirurg, de cercetator si profesor universitar i-a fost recompensata cu diverse ordine, medalii si titluri onorifice. A fost numit Doctor Honoris Causa al Universitatii din Oradea, fiind ales membru emerit al Academiei Romane de Stiinte Medicale.