Masuri suplimentare pentru prevenirea caniculei

Primaria municipiului Cluj-Napoca a decis suplimentarea mijlocelor prin care se va pune la dispozitia clujenilor apa plata in perioada urmatoare, in care se anunta temperaturi extrem de ridicate in orasul nostru.
Astfel, pe langa farmaciile partenere in care clujenii pot gasi apa plata si pahare de unica folosinta si, de asemenea pot cere prim ajutor de la personal calificat, Primaria va amplasa corturi deschise pe trotuar, in zone extrem de circulate, in care trecatorii vor putea gasi apa rece si se vor pute adaposti cateva minute de arsita soarelui, De asemenea, pentru a constientiza populatia cu privire la pericolul expunerii la soare puternic, la corturi vor fi afisate cateva recomandari ale Ministerului sanatatii si ale medicilor de familie, cu privire la riscuri preventie si contacte pentur solicitarea primului ajutor.
Corturile vor fi amplasate:
–          in Piata Unirii, langa primaria veche
–          in Piata Lucian Blaga, langa Casa de Cultura a Studentilor,
–          str. Regele Ferdinand – in fata magazinului Central
–          in piata Marasti – in statia de transport in comun de vis a vis de hala agroalimentara
–          in parcul din spatele Teatrului National (P-ta. Stefan cel Mare)
De asemenea, farmaciile partenere sunt in urmatoarele zone:  Piata M Viteazul nr. 25-26, str. Regele Ferdinand nr. 22-26, str. A Vlaicu nr. 1, Str. Moinesti nr. 2-4, str. Memorandumului nr. 22, P-ta Garii nr. 3C, P-ta Garii nr. 4-5, str. Observatorului nr. 7, str. N. Titulescu nr. 163, B-dul Eroilor nr. 1, B-dul 21 Dec 1989  nr.131 si Calea Floresti nr. 77
Pentru perioada caniculei va functiona, ca o linie de urgenta telefonul 0264-563.050, unde persoanele afectate de canicula pot suna pentru a primi sprijin si suport .
Pentru cetatenii care solicita servicii publice municipalitatii reamintim posibilitatile pe care le au la dispozitie pentru a intra in contact cu administratia publica locala fara a fi nevoiti sa se deplaseze pana in centrul orasului:
·         Solicitati informatii, faceti sesizari ale problemei dumneavoastra la nr. de telefon permanent 0264-984
·         Apelati la serviciile primariilor de cartier – pentru a evita deplasarile indelungate
·         Utilizati registratura electronica pentru a urmari circuitul documentelor in cadrul institutiei, precum si stadiul de rezolvare al acestora pe www.primariaclujnapoca.ro, la sectiunea Registratura