"Noul loc de picnic de pe Valea Garbaului aduce conditii civilizate pentru petrecerea timpului in aer liber"

Clujenii se vor putea bucura de un loc amenajat corespunzator pentru picnic in Valea Garbaului. Primarul Emil Boc a anuntat ca pana la finalul saptamanii Primaria va finaliza lucrarile de amenajare a drumului de acces si a utilitatilor prevazute de lege pentru zonele de picnic. Astfel, cei care vor alege sa isi petreaca timpul liber la final de saptamana o vor putea face legal, la Valea Garbaului. Terenul amenajat are o suprafata de circa 3 hectare si este primul amenajat la Cluj-Napoca. Primaria face o verificare a tuturor suprafetelor de teren din domeniul public care ar permite astfel de amenajari, in viitor urmand sa extinda acest proiect in masura in care va fi posibil.
La locul de picnic sunt amenajate 18 gratare pentru prajit carnea, precum si spatii de depozitare selectiva a deseurilor si toalete exologice. Pentru petrecerea timpului liber, exista montate porti de fotbal, in incercarea de a incuraja sportul si miscarea.