Ref: Reabilitarea grupul statuar Matei Corvin a intrat in etapa de consolidare a soclului
Lucrarile de reabilitare a grulpului statuar matei Corvin au intrat intro noua etapa, de consolidare a soclului, pentru care e necesara suspendarea statuii.
Pentru realizarea acestor lucrari in conditii de siguranta, incepand cu data de 8 februarie 2010 se realizeaza lucrari de construire a unei structuri metalice care va acoperi temporar grupul statuar Matei Corvin.
In acest sens este necesara crearea unei structuri metalice acoperite, care sa permita continuarea lucrarilor de restaurare in conditii de siguranta si fara a afecta elementele grupului statuar.
„Toate aceste lucrari se realizeaza cu acordul expertilor si istoricilor care ofera consultanta de specialitate constructorului. Inainte de aceasta etapa a proiectului s-au realizat o serie de analize si expertize privind structura betonului din care este realizat soclul, precum si situatia infiltratiilor de apa in structura de rezistenta. Concluziile acestor expertize au dus la decizia ridicarii temporare a statuii si la decizia de a se restaura componentele grupului statuar in situ” a declarat viceprimarul Laszlo Attila.
„Reabilitarea grupului statuar este una dintre investitiile prin care Primaria doreste sa readuca centrul orasului la locul pe care il merita in atentia cetatenilor si sa puna in valoare toate monumentele importante ale urbei. Grupul statuar va face parte integranta din zona pietonala a pietei Unirii” a declarat primarul Sorin Apostu.
In data de 12 noiembrie 2008, s-a incheiat o conventie intre Municipiul Cluj-Napoca si Ministerul Ungar al Educatiei si Culturii, avand ca scop asigurarea surselor financiare pentru infaptuirea restaurarii monumentului. Conform Conventiei, MEC Ungaria participa cu 400.000 euro, iar restul va fi asigurat de Municipiul Cluj-Napoca.
Expertiza si proiectarea monumentului Matei Corvin au fost realizate de S.C. UTILITAS S.R.L. in asociere cu FUNDATIA PART OF ART, iar valoarea acestuia a fost de 149.216,48 lei.
Studiul de fezabilitate si indicatorii tehnico-economici au fost aprobati in Consiliul Local al municipiului Cluj-Napoca, prin HCL nr. 831 din 18 decembrie 2007. Valoarea estimata a investitiei, conform studiului de fezabilitate, este de 4.146.241, 00 lei.
SC Concefa SA a fost desemnata castigatoare la licitatia publica. Oferta financiara a fost de 1.618.827,00 lei fara TVA. Durata de executie a lucrarii este de 12 luni.