Ref: Masuri de urgenta pentru familiile afectate de explozia de pe str. Paris

Primaria municipiului Cluj-Napoca acorda ajutor de urgenta familiilor afectate de explozia din noaptea de 5 spre 6 februarie, care a avut loc pe str. Paris.

Viceprimarul Radu Moisin, alaturi de echipele de la Serviciul pentru Situatii de Urgenta si Directia de Asistenta Sociala din cadrul Primariei municipiului Cluj-Napoca s-au deplasat la fata locului la scurt timp dupa deflagratie.

“Am dispus furnizarea de hrana rece si calda pentru cinci familii din imobilul situat in imediata apropiere a locului exploziei, pentru ca, pana la finalizarea verificarilor reprezentantilor companiilor de Gaz si Electricitate, imobilul in care locuiesc a fost debransat pentru siguranta” a declarat viceprimarul Radu Moisin. “Totodata le-am oferit posibilitatea celor care au locuintele afectate de explozie sa primeasca adapost in conditii de urgenta, oferta pe care, insa, acestia au declinat-o, explicand ca se vor caza la rude”.

S-a dispus igienizarea domeniului public, dar si a curtilor imobilelor afectate de moloz, sticla sparta sau aschii, astfel incat circulatia sa se poata desfasura in conditii optime. Igienizarea s-a realizat in cursul noptii si a zilei de 6 februarie de catre compania de salubritate Brantner – Veres SA, in sectorul careia se afla arondata str Paris.

Directia de Asistenta Sociala din cadrul Primariei municipiului Cluj Napoca a identificat la fata locului 19 familii direct afectate de explozie, care locuiau in 14 imobile invecinate.

Luni, 8 februarie se va intruni o Comisie de analiza a cazurilor care necesita ajutoare de urgenta si se vor stabili masurile pe care muncipalitatea le poate lua pentru a-i ajuta pe clujenii afectati de acest incident.