"Clujul de Liga Campionilor” – proiect de intampinare a turistilor straini care vor veni la meciurile de la Cluj-Napoca

Primaria municipiului Cluj-Napoca va organiza o serie de actiuni menite sa le usureze sejurul la Cluj-Napoca tuturor suporterilor care se vor afla in orasul nostru cu ocazia meciurilor de Liga Campionilor pe care le vom gazui in acest an. Proiectul se numeste „Cluj de Liga Campionilor” si va asigura servicii de informare si ghidare pentru circa 3000 de suporteri din cele 3 tari de unde provin echipele din grupa CFR – Marea Britanie, Turcia si Portugalia.
Primul meci va fi cel cu Manchaster, pentru care se asteapta circa 1.000 de suporteri.  200 dintre ei vor veni organizat, prin bilete achizitionate prin intermediul fan-clubului oficial. Avionul va ateriza la Targu Mures, iar deplasarea la Cluj-Napoca se va face cu autocare.
Pentru ceilalti 800 de suporteri care vor veni pe parcursul saptamanii/a week-end-ului se va amplasa un welcome desk la aeroport pentru intampinarea si ghidarea suporterilor care sosesc.
In zona centrala vor fi amplasate mai multe puncte de informare fixe: Piata Unirii, Piata Mihai Viteazul, Piata Muzeului si  mai multe echipe mobile de informare (voluntari care vor oferi informatii si materiale).
Biletul de intrare in stadion se ridica in ziua meciului direct cu pasaportul de la Centrul de Informare Turistica, in cadrul unui spatiu dedicat exclusiv suporterilor. In fata Centrului de Informare turistica va fi amplasat, de asemenea, un stand de informare.