Vizita comisarului european Dacian Ciolos la Primaria Cluj-Napoca

Primarul Emil Boc s-a intalnit astazi, 5 octombrie 2012, cu dl. Dacian Ciolos, comisar european pentru agricultura.

„Este intotdeauna o placere sa ma intalnesc cu dl. Dacian Ciolos, comisarul european pentru agricultura, un vechi prieten cu care am colaborat indeaproape si in calitate de prim ministru si sa ii prezint cel mai important proiect al Clujului in acest moment, candidatura orasului nostru la Capitala Culturala Europeana. De astazi, avem inca un ambasador, de mare valoare, care ne-a asigurat de sprijinul sau pentru Cluj-Napoca – Capitala Culturala Europeana”, a declarat primarul Emil Boc la finalul intalnirii.

Primarul Emil Boc a amintit si  proiectele municipalitatii cu privire la incurajarea consumului de produse romanesti de calitate.

„Am discutat de asemenea despre proiecte mai vechi precum politica pietelor volante si demersurile noastre de a incuraja consumul de produse romanesti, de calitate, de a intari legatura dintre rural si urban spre beneficiul intregii comunitati”, a subliniat primarul Emil Boc.

Comisarul european Dacian Ciolos si-a aratat sustinerea pentru proiectele importante ale municipiului Cluj-Napoca.

„Vin cu mare placere de fiecare data la Cluj-Napoca, iar astazi am venit nu numai la primarul Clujului ci si la un prieten. Ma bucur sa aflu despre candidatura la titlul de Capitala Culturala Europeana, l-am asigurat pe dl. Emil Boc de tot sprijinul meu
pentru a obtine sustinerea comunitatii europene pentru Cluj-Napoca. Totodata ma intereseaza modul in care evolueaza viata comunitatii, ma bucur sa vad ca la Cluj se continua politicile de incurajare a producatorilor locali. Ne dorim sa colaboram pentru punerea in valoare a traditiilor nu numai culturale ci si agri-culturale, in folosul comunitatii”, a aratat Dacian Ciolos.

Biroul Mass Media
Primaria Cluj-Napoca