A patra garnitura de tramvai modern si silentios a ajuns la Cluj-Napoca

Sambata, 6 octombrie 2012, a ajuns la Cluj-Napoca cel de-al patrulea tramvai livrat de catre compania poloneza PESA – castigatoarea licitatiei de achizitie de tramvaie organizata de primarie in anul 2011.

“Cel de-al patrulea tramvai ia drumul sinelor din Cluj si le va oferi clujenilor confort si un timp mai rapid de parcurs intre diferitele distante pe linia de tramvai din municipiu. Acest tramvai trebuia sa vina in luna decembrie, dar a venit in octombrie”, a declarat primarul Emil Boc.

Tramvaiul are 44 de locuri pe scaune si 298 de locuri in picioare. Consumul tramvaiului este de 0.47 kilowatti/ora/tona/kilometru – mai putin 50% decat garniturile vechi. Compania PESA a oferit la licitatie 6 ani garantie pentru fiecare garnitura de tramvai – in perioada de garantie intretinerea si service-ul tramvaielor este asigurat de PESA.
Exista dotari WIFI care permit utilizarea conexiunii de internet pentru calatori. Acest sistem permite si legaturile de comunicare dintre vatman si centrul de comanda. Tramvaiul poate fi comandat si din spate prin panoul de comanda amplasat in capatul garniturii – fara a fi nevoie ca vatmanul sa se mute din fata in spate. Intreaga caroserie este formata din piese detasabile, lucru care permite inlocuirea numai a pieselor care se vor avaria in trafic, economisind timp si bani pentru intretinerea tramvaiului. Valoarea unei granituri este de 6,4 milioane de lei fara TVA.