Primarul Emil Boc s-a intalnit cu ambasadorul Italiei la Bucuresti, Mario Cospito

Excelenta Sa, Dl. Ambasador Mario Cospito a fost primit astazi, 15 octombrie 2012,  la Primaria Cluj-Napoca de catre edilul Emil Boc intr-o intalnire in cadrul careia s-a discutat despre colaborarea romano-italiana, la nivel local in mod special, in domenii precum cel economic, cultural, universitar sau social.

"Am avut o intalnire foarte buna cu dl. ambasador. Am profitat de ocazie sa ii multumesc pentru suportul pe care il acorda Clujului din toate punctele de vedere. Pe linia programelor economice am discutat despre investitiile italiene in Cluj, am trecut in revista DeLonghi dar si noua investitie care se contureaza, de 50 milioane de euro, fabrica Battistero ce produce faimoasele "panetonne", care practic vor crea impreuna in jur de 2000 de locuri de munca”, a declarat primarul Emil Boc.

Primarul a subliniat faptul ca aceste investitii vor avea intregul suport logistic al administratiei locale, din toate punctele de vedere.

"I-am spus domnului ambasador ca la Cluj, indiferent de culoarea politica a administratiei judetene sau locale, in ceea ce priveste programele de sustinere a investitiilor, nu exista decat o singura voce, de sustinere a investitorilor si de a indeplini toate demersurile pentru ca ei sa gaseasca la Cluj un mediu prielnic de dezvoltare", a mai adaugat Emil Boc.

Primarul a mentionat Premiul Papahagi ca dovada a sustinerii italiene in sfera relatiilor culturale si universitare si i-a solicitat Excelentei Sale sprijin pentru candidatura orasului la titlul de Capitala Culturala Europeana in anul 2021.

"Speram ca dupa ce Italia isi va desemna orasul care va avea in 2019 statutul de Capitala Culturala Europeana, sa stabilim legaturi stranse cu acel oras pentru a castiga din experienta lor, pentru a invata din colaborare. Am vazut deschidere si foarte mult suflet pentru ceea ce inseamna relatia romano-italiana si aplecarea spre Cluj", a conchis primarul Emil Boc.

"As dori sa ii multumesc Dlui Primar Emil Boc pentru primire, este un prieten bun, un prieten vechi, cu care am lucrat foarte bine in perioada in care a fost Prim Ministru si sunt convins ca vom lucra foarte bine si pe timpul mandatului sau aici la Cluj", a declarat Excelenta Sa, Mario Cospito.

Dl. Ambasador a subliniat faptul ca investitorii italieni sunt interesati si pregatiti sa vina la Cluj-Napoca, acest oras fiind considerat hub regional foarte important pentru italieni.  De asemenea, din perspectiva culturala, Mario Cospito si-a exprimat intentia de a aduce la Cluj-Napoca mai multe din activitatile culturale pe care comunitatea italiana le organizeaza si promoveaza in Bucuresti si in alte orase europene.
"Sunt convins ca vom avea o colaborare puternica si ofer sprijinul nostru pentru candidatura la titlul de Capitala Culturala Europeana. Ne simtim bineveniti in Cluj-Napoca", a mai declarat ambasadorul Italiei.