Ref: Masuri pentru prevenirea exploziilor datorate acumularilor de gaze

Primarul Sorin Apostu a convocat o sedinta de urgenta cu toti reprezentantii institutiilor care s-au implicat in cercetarea cauzelor care au dus la cele doua explozii care au avut loc in Cluj-Napoca, pe strada Paris si pe strada Caransebes, in conditiile in care ambele au avut loc pe domeniu privat.

O prima concluzie rezultata in urma cercetarilor cauzelor celor odua explozii este ca instalatiile si conductele au cedat in zona de bransament individual, motiv pentru care primarul Sorin Apostu a atras atentia reprezentantilor E-On Gaz cu privire la importanta verificarii instalatiilor clientilor companiei, mai des decat o data la doi ani – cat prevede procedura standard – mai ales in zonele unde, la controalele anterioare, s-au sesizat probleme.

Pe de alta parte, edilul-sef a solicitat si Politiei municipiului Cluj-Napoca sa sprijine angajatii E On Gaz in activitatea de verificare acolo unde cetatenii sunt reticenti cu privire la identitatea verificatorilor, neglijand astfel intretinerea instalatiilor de gaz, procedura vitala in prevenirea evenimentelor tragice de genul celor petrecute la un interval de cateva zile, la Cluj-Napoca.

“Ii rog pe toti cetatenii municipiului Cluj-Napoca sa raspunda solicitarilor celor de la E-On Gaz care verifica in acest an instalatiile, iar cei care au motive sa creada ca trebuie sa isi verifice instalatiile sa solicite acest lucru echipelor de interventie de urgenta. Este foarte important sa prevenim astfel de incidente, pentru ca efectele, sunt, dupa cum s-a vazut dezastruoase, iar pagubele foarte insemnate”a declarat primarul Sorin Apostu.

Totodata, primarul a solicitat o informare companiei E-On Gaz cu privire la verificarile periodice realizate la instalatiile cetatenilor, la starea acestora si la problemele cu care se confrunta in activitatea de verificare a starii de functionare a sistemelor de alimentare cu gaz amplasate pe proprietate privata.