Ref: Festivalul Martisorului la editia a II-a

Primaria Municipiului Cluj-Napoca, in parteneriat cu Inspectoratul Scolar Judetean Cluj si Scoala Internationala Cluj, organizeaza editia a II-a a Festivalului Martisorului, in data de 18 februarie, orele 14:00, la Scoala Internationala Cluj, str. Baisoara.

Festivalul Martisorului se adreseaza tuturor elevilor, de la gradinita pana la clasa a XII-a, din municipiul Cluj–Napoca si este structurat in doua sectiuni:
– desen / pictura
– atelier de creatie – confectionare si expozitie de martisoare

In cadrul festivalului s-au inscris 26 de scoli si 16 gradinite, reprezentand 467 de copii (inclusiv elevi) si 104 cadre didactice coordonatoare.

Martisoarele confectionate vor fi trimise celor 16 orase infratite cu Municipiul Cluj-Napoca. Primaria din Rockford, Illinois (oras infratit cu municipiul Cluj-Napoca) va organiza un eveniment de strangere de fonduri, in cadrul caruia martisoarele romanesti vor fi vandute iar banii vor fi utilizati pentru organizarea unor alte evenimente de promovare a culturii romanesti in Statele Unite.

Locurile I de la cele doua sectiuni vor castiga o excursie in orasul Rockford, SUA. De asemenea, vor exista multe premii din partea partenerilor si sponsorilor.

Juriul care va selecta martisoarele este format din cadre didactice de la Liceul de Arta, Scoala de Meserii, Scoala Internationala si Gradinita Happy Kids.