Vineri, 18 ianuarie 2013 a fost semnat un protocol cu Ordinul Arhitectilor din Romania pentru derularea etapelor necesare concursului de solutii pentru modernizarea Pietei Mihai Viteazu si a zonei adiacente. Lucrarile nu se vor rezuma la zona din jurul statuii, ci vizeaza aria de la str. Baritiu pana la str. Paris, de la malurile Somesului la Canalul Morii.

Protocolul face o sistematizare a pasilor si ofera un calendar pentru un concurs international in doua etape – o etapa generala de studiu care se va finaliza cu un master-plan al zonei pentru a asigura coerenta proiectelor viitoare si corelarea lor cu P.U.G. si o a doua etapa ce consta in detalierea proiectelor pentru spatiile publice considerate de prima importanta in regenerarea intregii zone, proiectele castigatoare urmand sa se transforme in proiecte de executie.

“Primaria Cluj-Napoca a fost prima din Romania care a lansat un concurs in parteneriat cu OAR. Fiind un demers incununat de succes si avand parte de expertiza oferita voluntar de OAR, am decis sa extindem activitatile cu organizarea acestui concurs, in care va domina aspectul calitativ in detrimentul dimensiunii cantitative, pentru modernizarea Pietei Mihai Viteazu si a zonei inconjuratoare, in perioada martie-iulie 2013.
Juriul va fi format din experti locali si internationali care vor urmari gasirea unei solutii pe termen lung de punere in valoare a ansamblului statuar si pietei, modernizare a spatiului urban, optimizare a traficului s.a.m.d. Pe langa aceasta colaborare institutionala care vizeaza aria Mihai Viteazu avem in derulare inca cel putin 2 proiecte: reabilitarea zonei Kogalniceanu-Universitate si constructia de parcuri subterane/supraterane in centrul orasului”, a declarat primarul Emil Boc.