Ref: Primaria incepe prima etapa de deratizare a domeniului public din acest an

Primaria municipiului Cluj-Napoca va efectua, in perioada 10-13 martie a.c., intre orele 8.00-18.00, prima etapa de deratizare a domeniului public din acest an.

Substanta folosita este FACORAT PASTA (substanta activa BRODIFACOUM din grupa Xn (III) de toxicitate, avizat de catre Ministerul Sanatatii – Comisia nationala pentru produse biocide cu avizul nr.2 BIO/14/06.10 in conformitate cu prevederile HG 956/2005 si Ordinul 1182/1277/114/2005, Institutul de Sanatate Publica Bucuresti.

Substanta FACORAT PASTA se prezinta sub forma de pasta proaspata de culoare violet ambalata in pliculete de hartie biodegradabila, care imbina eficienta principiilor active cu atractia substantelor apetisante (cereale, arome, zaharuri) cu scopul de a atrage rozatoarele.

In caz de ingerare accidentala, antidotul este vitamina K 1 si se gaseste la Spitalul de Urgente Cluj, care a fost informat de aceasta actiune.

Rugam populatia sa aiba sub supraveghere copiii si animalele de companie.

Deratizarea este realizata de firma S.C. Coral Impex S.R.L., firma care a concesionat serviciul de deratizare, dezinsectie si desinfectie.

In cazul in care perioada prevazuta pentru desfasurarea actiunii nu va fi posibila din cauza conditiilor meteorologice nevaforabile, perioada de executie a lucrarilor se va decala.