Baroque – primul festival de muzica baroca la Cluj-Napoca, un proiect cultural italiano-sloveno-roman

Ansamblul Flauto Dolce si Primaria municipiului Cluj-Napoca, prin Centrul de Informare Turistica, va invita in data de 9 martie, de la ora 18.30, la inaugurarea festivalului Muzica din Baroc, un element unificator intre vechea si noua Europa. Invitatul special al festivalului este Angelo Manzotti, sopranist de renume mondial.

Muzica din Baroc, un element unificator intre vechea si noua Europa este un proiect inovator, care si-a propus sa promoveze si sa faciliteze dezvoltarea interculturala prin cooperarea intre artistii din Italia, Romania si Slovenia pentru realizarea unor evenimente muzicale in contextul muzicii baroce, care reprezinta si astazi un punct de intalnire a diferitelor culturi.

Proiectul se integreaza in Programul cultural 2007-2013 al Comisiei Europene, fiind finantat partial de aceasta. Initiatorul proiectului este Asociatia Panta rhei (presedinte: Angelo D'Eri) din Trieste, directorul artistic fiind profesorul Stefano Casaccia. Partenerii proiectului sunt Institutul Friderik Irenej Baraga-Conservatorul Jurij Slatkonja din Novo mesto (Slovenia) si Ansamblul Flauto Dolce din Cluj-Napoca (Romania).

Calendarul concertelor a debutat in 27 noiembrie 2009 la Novo mesto. Proiectul a continuat in luna ianuarie 2010 la Trieste, si acum, intre 9-11 martie, la Cluj Napoca.

Programul concertelor din Cluj Napoca:

9 martie 2010 – ora 18.30 in Turnul Croitorilor

Muzica profana din Romania din timpul Barocului
Ansamblul Flauto Dolce (Cluj, Romania)

10 martie 2010 – ora 19.00 in Biserica Sf. Mihail

Mostenirea muzicala slovena
Organistul Milko Bizjak – Institutul “Friderik Irenej Baraga”-Conservatorul J. Slatkonja (Novo mesto, Slovenia)

11 martie 2010 – ora 19.00 in Palatul Bánffy (Muzeul de Arta)

Minunatele arii ale lui Farinelli intre Europa si Curtea spaniola
Ansamblul Nova Academia (Trieste, Italia)