Ref: Amplasamente pe domeniul public pentru comercializarea de produse artizanale, flori si felicitari cu ocazia Sarbatorilor de Paste

Primaria municipiului Cluj-Napoca anunta faptul ca, potrivit regulamentului de comert stradal aprobat prin H.C.L. nr. 203/2001, cu ocazia sarbatorilor religioase, festivaluri si sarbatori populare, se admite autorizarea agentilor economici care comercializeaza produse specifice acestor ocazii (mascote din plus, jucarii, produse artizanale, dulciuri, flori, felicitari) pe domeniul public al municipiului Cluj-Napoca.

Incepand cu data de 25.03.2010 si pana la 05.04.2010, se aproba comercializarea de produse artizanale, flori si felicitari, dupa cum urmeaza:

Zona centrala:

1. Piata Muzeului- 50 locuri
2. Str. Craiova- 29 locuri

In celelalte cartiere ale municipiului Cluj-Napoca, pe domeniul public-pe trotuar, pe urmatoarele amplasamente:

1. Str.Observatorului-statia RATUC- caminele studentesti-10 locuri
2. Str. Primaverii nr.4- 15 locuri
3. Str. Izlazului-Zona BIG- 25 locuri
4. Bd. 21 Decembrie 1989 nr. 133-135- 30 locuri
5. Str. Miraslau – Profi- 10 locuri
6. B-dul N. Titulescu nr.165– langa statia R.A.T.U.C.-12 locuri
7. Calea Floresti nr.75- 5 locuri

Pentru fiecare amplasament se va percepe taxa aferenta unei suprafete de 9 mp. In conformitate cu prevederile H.C.L. nr. 509 din 15.12.2009 chiria va fi de 0,56 lei mp/zi.

Se exclude comercializarea produselor mai sus enumerate pe spatiile verzi aferente municipiului Cluj-Napoca, in parcari si pe alte locatii avand destinatii prestabilite. Comercializarea altor produse este interzisa si se sanctioneaza in conformitate cu prevederile legislative in vigoare.

Taxarea comerciantilor se va face pe baza de abonament intocmit de Serviciul autorizari comert.