In virtutea faptului ca municipiul Cluj-Napoca este detinatorul titlului de Capitala Europeana a Tineretului in anul 2015, in aceste zile primarul Emil Boc participa, la Bruxelles, la evenimentele ocazionate de selectia europeana pentru desemnarea orasului care va detine acest titlu in anul urmator Clujului, anul 2016.

Este o dovada a locului pe care Clujul il are in Europa, a recunoastere generala a anvergurii europene a orasului nostru, precum si o apreciere a calitatii de partener in acest proiect amplu de implicare a tinerilor in viata comunitatii europene, prin derularea proiectului de capitale de tineret” a explicat primarul Emil Boc.

El a apreciat de asemenea ca „obtinerea de catre Cluj-Napoca a acestui titlu s-a realizat prin coagularea tuturor energiilor si actiunilor membrilor comunitatii clujene, pentru a pune in valoare aceasta calitate a orasului nostru – de centru de atractie pentru tineri”. „Prin validarea candidaturii pentru anul 2015, am obtinut practic un „pasaport” si pentru titlul pe care il dorim pentru Cluj-Napoca in 2021 – cel de Capitala Europeana a Culturii” a mai spus primarul Emil Boc.

Prezenta primarului Emil Boc la evenimentul de la Bruxelles reprezinta, in acelasi timp, o ocazie de promovare a Clujului la nivel european si a titlului dobandit pentru anul 2015, an care se anunta drept unul extrem de plin de evenimente, si care va aduce Clujului atentie si vizibilitate internationala, oferind ocazii nepretuite de promovare atat a comunitatii, cat si a personalitatilor locale clujene din toate domeniile de activitate.

Pregatirile pentru anul 2015 sunt gestionate si coordonate de catre Federatia Asociatiilor de Tineret SHARE – creata in acest scop, din care fac parte toate entitatile interesate de a activa in domeniul tineretului si care in aceasta perioada propun evenimentele ce urmeaza a se organiza in anul 2015, pentru marcarea statutului de capitala de tineret.