Au reinceput lucrarile la Sala Polivalenta

In 15 ianuarie a fost semnat ordinul de incepere a lucrarilor la Sala Polivalenta.

Acest proiect important reprezinta una dintre prioritatile majore ale Primariei Cluj-Napoca pentru anul 2014. Este vorba despre finalizarea Salii Polivalente si a parking-ului aferent de 445 de locuri. Anul trecut am incheiat procedurile de licitatie, am deblocat proiectul, am realizat lucrari de conservare (necesare si parte din proiectul final al Salii). Conform contractului, lucrarile la Sala Polivalenta ar trebui finalizate in termen de 8 luni de zile”, a explicat primarul Emil Boc.

Pana acum s-a platit suma de 43.753.934 lei (35.285.430,6 lei fara TVA), din care lucrarile au fost in valoare de 37.768.281 lei (30.458.291,13 lei fara TVA), iar consevarea 5.985.653 lei (4.827.139,63 lei fara TVA).

Licitatia in vederea executiei si finalizarii lucrarii la Sala multifunctionala de sport de pe Aleea Stadionului f.n. a avut loc in data de 17 octombrie 2013. In urma acesteia a fost desemnata castigatoare oferta ASOCIEREA CON-A cu NISAL si INTER-SPORT. In 31 decembrie 2013 a fost incheiat contractul de lucrari, in valoare de 43.293.764, 9 lei (34.914.326,57 lei fara TVA).
Lucrarile care se vor realiza sunt urmatoarele:
– Finalizare structura de rezistenta
– Finalizare lucrari de arhitectura si amenajari exterioare
– Finalizare instalatii.
In prezent se lucreaza la:
·                     cofrare plansee monolite
·                     zidarie spatii tehnice
·                     fundatii pentru zona de suprafata sportiva
·                     reconditionare gard pe linia de tramvai si mutare gard pentru creere organizare de santier spre str.Uzinei Electrice
·                     inchideri terasa etaj 3
·                     organizare de santier
·                     verificarea conservarii retelelor existente

Fata de contractul initial, se vor realiza in plus lucrari precum:
–                      Infrastructura necesara pentru organizarea de competitii – instalatii electrice H.D., ecran multimedia Video Box, pardoseala demontabila, tribune extensibile, plasa protectie;
–                      Gestionarea resurselor sustenabile (ape meteorice, panouri fotovoltaice, panouri solare);
–                     Realizare elemente structurale pentru dispunerea reclamelor;
–                     Amenajare terasa circulabila si bar terasa etaj 3;
–                     Realizare fatada translucida din policarbonat Al.;
–                     Iluminat fatada;
–                     Realizare scaune suplimentare pentru concerte/Box/Conferinte
–                     Realizare mobilier urban in vederea iluminarii piatetei spre Somes si a iluminatului parcarii  piatetei
Sala va avea un regim de inaltime 1S+P+3E si un numar de 7308 locuri cu anexele sportive si tehnice aferente , un parking pe 1 nivel si o piateta pentru intrarea publicului dinspre Splaiul Independentei.
Sala multifunctionala de sport va avea un regim de inaltime 1S+P+3E si un numar de 7308 locuri, cu anexele sportive si tehnice aferente, un parking pe 1 nivel si o piateta pentru intrarea publicului dinspre Splaiul Independentei. Va gazdui urmatoarele sporturi: karate, judo, handball, gimnastica, scrima, box, basketball, five-a side football, badminton, arc, aikido, tenis de camp si tenis de masa.
Sala multifunctionala va fi omologata pentru competitii sportive la standarde nationale si internationale.
Parkingul se va realiza sub sala multifunctionala, pe un nivel si va avea un numar de 445 locuri.