Noua autospeciala pentru clujeni destinata intervențiilor pe strazile inguste si in zonele greu accesibile!

Primaria Cluj-Napoca a achizitionat pentru ISU (Inspectoratul Judetean pentru Situatii de Urgenta) o autospeciala de prima interventie si comanda, in valoare de 394.816 lei.

Autospeciala este destinata interventiei in caz de incendiu, fiind foarte eficienta datorita posibilitatii rapide de deplasare si accesulului mai usor pe strazile inguste sau in zonele in care nu pot interveni autospecialele existente.

Realizarea dispozitivului de interventie se face in scurt timp, iar utilizarea apei este cu randament de stingere ridicat in spatii inchise. Autospeciala poate lucra cu apa independent, folosind apa din rezervorul propriu, surse sub presiune, surse naturale sau in cooperare cu alte autospeciale si motoutilaje concepute pentru lucru cu apa.

Poate fi utilizata la urmatoarele tipuri de interventie:
– stingerea incendiilor
– descarcerare usoara
– salvari de persoane din diferite spatii
– inundatii de subsoluri
Dotari principale:
– Pompa de ultra inalta presiune (100 bari), debit 40 l/min
– Furtun de refulare a apei de 50 m
– Rezervor de apa 200 l
– stalp extensibil la 4 metri, pneumatic, manual, prevazut cu sistem de iluminare cu 3 proiectoare, care poate asigura o iluminare perimetrala de 3600
– Scara culisabila de 5 m
– 3 stingatoare cu pulbere tip P6
– Detector multigaz
– Generator electric silentios 2000 VA
– Motofierastrau cu lant
– Pompa submersibila electrica
– Unealta de descarcerare combinata
– Unealta “Halligan”
– Echipament salvari de la inaltime

In 2007 Primaria municipiului Cluj-Napoca a achizitionat o autospeciala pentru SMURD in valoare de 498.893,15 lei.