Ref: Expozitie “20 de ani de arhitectura finlandeza”

Ambasadorul Finlandei la Bucuresti, dna Irmeli Mustonen, s-a intalnit cu primarul Sorin Apostu in cadrul vizitei oficiale facuta de Excelenta Sa la Primaria Cluj-Napoca. Vizita oficialului finlandez la Cluj-Napoca a avut ca scop vernisajul expozitiei itinerante de arhitectura contemporana finlandeza „20 de ani de arhitectura finlandeza”.

Din delegatia oficiala a facut parte si E.S. Jari Vilen, ambasadorul Finlandei la Budapesta, dl. Marco Pribilla, secretar 1 al Ambasadei la Bucuresti si doamna Harret Larka, directorul Institutului Finlandez de Cultura.

Expozitia este organizata de Ambasada Finlandei Asociatia Birourilor de Arhitectura din Finlanda, Ordinul Arhitectilor din Romania, filiala Transilvania, in parteneriat cu Municipiul Cluj-Napoca, prin Centrul de Informare Turistica, la Bastionul Croitorilor, in perioada 23 martie – 11 aprilie si ofera o perspectiva inedita asupra arhitecturii finlandeze la cele mai inalte standarde. Fiecare cladire reprezentata in expozitie a fost selectata ca reprezentativa pentru fiecare an din perioada 1988 – 2008), relevand stiluri si curente diferite.

Selectia a fost realizata de Jorma Mukala, redactor sef al Revistei de Arhitectura Finlandeza, la sugestia si cu sprijinul membrilor Asociatiei Birourilor de Arhitectura din Finlanda si reprezinta o mare varietate de cladiri, de la sediul Nokia (1997) – eleganta rafinata in metal si sticla, la Capela Sf. Henry (2005) – cu sculpturale forme in lemn, sali de concerte cu minunate structuri abstracte, arhitectura finlandeza surprinde prin functionalitate si bun gust, atat de caracteristice spiritului nordic.

Orar de vizitare:
Luni – Vineri: 9.00 – 17.00