Piccolingo în acţiune – derularea campaniei Piccolingo a Uniunii Europene pentru învăţarea precoce a limbilor străine, la nivel local, etapele a 2-a şi a 3-a

Campania Piccolingo a UE pentru învăţarea precoce a limbilor străine continuă în Cluj-Napoca, în luna mai, cu etapele a doua şi a treia, ultimele de altfel din această iniţiativă.

Etapa a doua, denumită „eveniment multicultural”, cuprinde peste 40 de momente artistice diverse – cântece, jocuri, dansuri, piese de teatru, lectura poveştilor în limbi străine, artă culinară şi expoziţii de obiecte tradiţionale aparţinând diferitelor popoare. Acestea sunt organizate de suporterii locali Piccolingo (grădiniţe, şcoli, licee, centre culturale, biblioteci, centre educaţionale şi sociale etc) între 5 şi 31 mai a.c. Detaliile acestor acţiuni sunt prezentate în calendarul evenimentului multicultural, reprezentând pe această cale o invitaţie adresată publicului clujean, de a cunoaşte şi participa la activităţi cultural- educative ce promovează importanţa învăţării unei limbi străine la o vârstă cât mai fragedă.

Etapa a treia, şi anume concursul de artă pentru preşcolari „culorile limbilor”, este în pregătire pe parcursul lunii mai a.c. Concursul face apel la creativitatea copiilor de vârstă preşcolară şi modul în care aceştia înţeleg să reprezinte prin artă limbile pe care le vorbesc: desen, pictură, colaj, artă fotografică, sculptură, modelaj. Lucrările vor fi expuse în data de 30 mai a.c., la Casa de Cultură a Studenţilor Cluj-Napoca pentru publicul larg, iar festivitatea de premiere va avea loc în data de 31 mai a.c., în aceeaşi locaţie.

Din context:
1. Campania Piccolingo este o campanie a Comisiei Europene, destinată promovării beneficiilor învăţării timpurii a limbilor străine.
2. Această iniţiativă europeană îşi propune să deschidă celor interesaţi posibilitatea de a-şi promova acţiunile, de a deveni mai vizibili la nivel european şi de a forma parte dintr-o reţea europeană, de a-şi face cunoscute practicile, de a realiza un schimb de idei şi experienţe.
3. Primăria municipiului Cluj-Napoca a devenit suporter oficial Piccolingo în data de 15 martie 2010, alături de alţi 16 suporteri. Numărul actual al suporterilor locali este în continuă creştere.
4. Prima etapă a campaniei, conferinţa pentru părinţi, s-a derulat în perioada 19-30 aprilie, bucurându-se de apreciere în rândul comunităţii locale.
5. Campania se va finaliza în municipiul Cluj-Napoca în data de 31 mai, printr-un spectacol integrat de cântec şi dans, susţinut de suporterii locali Piccolingo, şi festivitatea de premiere a lucrărilor concursului de artă pentru preşcolari „culorile limbilor”, ce vor avea loc începând cu ora 16:00, la Casa de Cultură a Studenţilor Cluj-Napoca.
6. Mai multe detalii despre campania Picolingo la nivel european se pot obţine accesând site-ul oficial: www.piccolingo.eu.

Calendarul evenimentului multicultural AICI.