Reîncep căsătoriile civile la Foişorul din Parcul Central

Sâmbătă, 8 mai 2010, Serviciul de Stare Civilă Cluj-Napoca va relua oficierea căsătoriilor civile în aer liber, în Foişorul din Parcul Central.

Pentru prima zi în aer liber vor fi oficiate 45 de cărătorii civile.

Începând din această săptămână, toate cuplurile vor primi la finalul cerermoniei, alături de deja cunoscutul set de fotografii oferit gratuit de către muncipalitate, şi o sticlă de vin alb şi un “buletin de căsătorie” (o scrisoare de felicitare).

"Încercăm să le transmitem tinerelor familii aprecierea comunităţii faţă de faptul că au decis să întemeieze o familie, temelia sănătoasă a unei societăţi" a declarat primarul Sorin Apostu.

Vinul este oferit de către compania Cotnari, care a făcut această propunere municipalităţii, de a oferi cîte o sticlă fiecăriei noi familii.

În acest an s-au oficiat până azi 394 de căsătorii civile, faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut când s-au încheiat 346 de căsătorii.