Peste 148 de clujeni au beneficiat de tratamente stomatologice gratuite

Programul “Primadent”, dezvoltat de municipalitate in parteneriat cu UMF – Facultatea de Medicina Dentara, a demarat la data de 15 aprilie. Pana la momentul actual, peste 148 de persoane au beneficiat deja de tratamente in cadrul programului.

La inceputul saptamanii, numarul celor care primisera o adeverinta de la Directia de Asistenta Sociala a fost de 81 de persoane care se afla in evidentele celor care beneficiaza de venitul minim garantat, 23 de pensionari, 7 someri, 3 persoane cu handicap, si o persoana fara nici un fel de venit (total – 115, la care sau adaugat si cei din zilele de marti si miercuri).

Pentru a intra in acest program, cei care fac parte din categoriile sociale vizate, trebuie sa se inscrie la secretariatul Directiei de Asistenta Sociala, pe str. St. O. Iosif nr. 4, pe baza documentelor care atesta calitatea in care solicita serviciul (cupon de pensie, adeverinta de somaj, etc). Numarul de telefon pentru informatii suplimentare este 599.316.

Pentru ca cei carora li se adreseaza programul de preventie sunt, de cele mai multe ori intr-o situatie financiara atat de precara incat achizitia unei simple periute de dinti sau a unui tub de pasta de dinti constituie e cheltuiala prea mare, compania Colgate Romania a fost de accord sa ne puna la dispozitie circa 5.000 de periute si paste de dinti, pentru programul “Primadent” si alte 1.000 de astfel de seturi pentru copiii care beneficiaza de tratamente dentare in cadrul cabinetelor stomatologice dentare, pe care municipalitatea le-a preluat in 2009.

"Din primele discutii pe care le-am avut cu conducerea Facultatii de Medicina Dentara, in urma acestor consultatii s-au depistat la unii dintre clujenii care au fost la tratamente, alte afectiuni. Asa cum se anticipase, multe afectiuni dentare sau bucale au legatura cu boli interne, iar programul nostru are acum o componenta de evaluarea a sanatatii generale" a declarat primarul Sorin Apostu.

Primaria vrea sa asigure anumitor persoane din categorii defavorizate gratuitatea unor servicii de medicina dentara de baza printr-un parteneriat cu UMF.

UMF va pune la dispozitie cadrele medicale (studenti in anii terminali care vor lucra sub supravegherea cadrelor didactice), cabinetele si aparatura necesara (in laboratoarele Facultatii de Medicina Dentara, str. Victor Babes 15, Motilor 33 si Clinicilor 32), iar Primaria va plati consumabilele: 200.000 lei pentru 2010.

Categoriile vizate sunt copiii incredintati in plasament unui serviciu public specializat, pensionari, persoane cu handicap care nu realizeaza venituri, persoane institutionalizate in centre de ingrijire si asistenta care nu au medic stomatolog (azilul de batrani), tinerii pana la 26 de ani care provin din sistemul de protectie a copilului si nu realizeaza venituri.

Prin acest program, beneficiarii primesc tratamente stomatologice de baza si reabilitare orala, consultatii, radiografii, extractii, plombe, proteze (exlus portelanul si implantul).