Ref: U Cluj are nevoie de linişte şi stabilitate pentru a se putea concentra pe obiectivul promovării

Primăria şi Consiliul Local Cluj-Napoca doresc să îşi reafirme public susţinerea pentru tot ce înseamnă sportul de performanţă în oraşul nostru. În acest sens, echipa de fotbal “Universitatea” are întreg suportul municipalităţii în eforturile pe care managementul acesteia le face pentru a obţine performanţă şi a promova în acest sezon în Divizia A.

Considerăm că eforturile pe care finanţatorul echipei le face trebuie susţinute, atât prin alocări, cum este cazul sumei de 1 milion de lei pe care Consiliul local a aprobat-o pentru 2010, cât şi prin faptul de a nu deranja efortul întregii echipe, în acest moment, cu informaţii provocatoare şi conflictuale, care ar putea devia atenţia de la obiectivul comun tuturor celor care iubesc “U”, cel al promovării.

“Faptul că finanţatorul echipei doreşte să transforme în acţiuni investiţiile pe care le-a realizat deja în echipă nu credem că trebuie să îngrijoreze, fiind un semn al implicării pe care Florian Walter o are pentru “U” Cluj. Mai mult, astfel de eforturi financiare sperăm să fie urmate şi de alţi investitori ai echipei, sau potenţiali investitori, pentru că performanţa se realizează cu bani şi o echipă are nevoie, alături de sufletul suporterilor săi, de finanţare” a declarat primarul Sorin Apostu.