DAN ILIE ANCA, elev in clasa a XI-a de la Colegiul Tehnic de Comunicaţii “Augustin Maior”, a castigat concursul “Fii primar pentru o zi”, cu eseul “Proiect pentru oraşul meu

Ceremonia de premiere a castigatorilor concursului “Fii primar pentru o zi” s-a desfasurat in Piata Unirii, in prezenta primarului Sorin Apostu, a sponsorilor, si a elevilor si parintilor participanti, si nu numai, la concurs.

Categoria ciclu primar

Premiul III – SELINA BOCAI – clasa a 4-a la Şcoala Ioan Bob, cu proiectul “Încearcă şi tu să trăieşti într-un mediu civic”, învăţător doamna Mandolica Lupoaie. Selina a primit o pereche de role din partea Festivalului de îngheţată

Premiul II – MEZEI KATA – clasa a 4-a la Liceul Teologic Unitarian Janos Zsigmond, cu lucrarea “Adunarea clasei în parc”, îndrumător, doamna prof. Fabian Reka Komiatseghi. Kata a fost premiată cu o tricicletă din partea Procredit Bank.

Premiul I – BIANCA JIANU – clasa a 4-a, de la Şcoala Simion Bărnuţiu, cu lucrarea “Parcul oraşului meu”, învăţător, doamna Anisia Crişan. Premiul constă într-o bicicletă, oferită de Procredit Bank.

Categoria gimnaziu

La categoria eseuri la clasele de gimnaziu, premiile au fost oferite de compania Terapia Ranbaxy, prin Dragoş Damian, director general.

Premiul III – CRISTIAN BELEIU – clasa a VII-a la Colegiul Naţional “George Bariţiu”, cu proiectul “Croaziera pe Someş”. Cristian a fost îndrumat de către profesoara sa de istorie, doamna Gabriela Novăcescu.

Premiul II – ALEXANDRA COPACIU – clasa a VII-a la Şcoala “Iuliu Haţieganu”, pentru eseul “Imaginea primarului în ochii unui copil”, îndrumător dna prof de biologie, Carmen Stănescu

Premiul I – DIANA TEODORA MUNTEAN, clasa a V-a la Şcoala Traian Dârjan, pentru lucrarea “Gânduri mari pentru cineva atât de mic”, realizată sub îndrumarea doamnei prof de limab şi literature română, Gabriela Roşca.

Categoria liceu

Premiile la categoria liceu au fost oferite de companiile Ancada (prin Anca Rusu – director de marketing), EBS (prin Diana Stanese) şi Baumax (prin Claudiu Cojucovski).

Premiul III – DAN OVIDIU PURCEL – clasa a IX-a la Colegiul Tehnic Energetic, pentru lucrarea “Proiect pentru protejarea mediului din zona pădurea Făget” realizat sub îndrumarea dnei prof. Constanţa Stâncescu.

Premiul II – COSMIN MUREŞAN
, din clasa a IX-a de la Colegiul Tehnic Energetic, pentru proiectul “Împreună pentru oraşul nostrum: experienţă, acţiune şi angajament”, prof îndrumtor dna Constanţa Stăncescu

Premiul I – VIOREL PAPUC
de la Grupul Şcolar “Unirea” pentru proeictul “Parcul Feroviarilor, un parc pentru clujeni”, sub îndrumarea doamnei prof. de geografie, Simona Chita.

Marele premiu

Trofeul Primar pentru o zi a fost castigat de elevul ŞTEFAN DAN ILIE ANCA – din clasa a XI-a de la Colegiul Tehnic de Comunicaţii “Augustin Maior”, pentru eseul "Proiect pentru oraşul meu”, sub indrumarea profesoarei de geografie Angela Juras.

Este un tânăr activ, implicat de mulţi ani în proiecte sociale, civice. Este voluntar Crucea Roşie şi m-a impresionat cu proiectul pe care l-a realizat. Valoarea sa este confirmată şi de alte premii, printer acestea numărându-se premiul oferit de Primăria Cluj –Napoca în 2009 la gala de premiere a excelenţei “10 pentru Cluj. Juniorii Clujului, Speranţele Cetăţii”.