Ref: Noi verificări în rândul taximetriştilor

Inspectorii Poliţiei Comunitare din cadrul Primăriei Cluj-Napoca au efectuat verificări de la începutul lunii iunie şi până în prezent în rândul taximetriştilor clujeni privind respectarea prevederilor HCL nr. 109/2010, care reglementează activitatea de taximetrie în municipiu.

În urma acţiunii au fost încheiate 65 de procese verbale de constatare a contravenţiei taximetriştilor care staţionau cu autovehiculele în alte locuri decât în standurile aprobate de către Consiliul local Cluj-Napoca.

Controalele au fost efectuate atât în centru, cât şi în cartierele municipiului.

Amenzile aplicate sunt în valoare de 2.000 de lei, iar pentru fiecare contravenţie s-a aplicat câte un punct de penalizare conducătorului auto.