Primaria a stabilit amplasamentele pentru comercializarea pepenilor

Primăria Cluj-Napoca a identificat 21 de locuri în vederea comercializării de pepeni pe domeniul public. Este vorba despre:

1. Calea Floreşti – 6 amplasamente;
19. str.Plevnei- 8 amplasamente;
20. str.Damboviţei- IRA- 4 amplasamente;
21. P-ţa Hermes- 1 amplasament;

Municipalitatea a înregistrat 190 solicitări din partea producătorilor agricoli, a persoanelor fizice autorizate şi a altor agenţi economici pentru comercializarea pepenilor în vara acestui an.

Primăria va întocmi abonamente de ocupare a domeniului public, în limita amplasamentelor aprobate, pe o perioadă care nu va depăşi 4 luni în cursul unui an calendaristic, potrivit HCL nr.120/2010 pentru aprobarea Regulamentului privind activitatea de comerţ stradal pe raza municipiului Cluj-Napoca.

Repartizarea locurilor se va face în ordine cronologică, în funcţie de data depunerii cererii. Producătorii agricoli care nu vor beneficia de loc de desfacere pe domeniul public, vor fi îndrumaţi spre pieţele organizate pe raza municipiului, prin grija Serviciului administrare hale şi pieţe.

Taxa de ocupare a domeniului public este stabilită prin H.C.L. nr. 509/2009 şi este în cuantum de 1,56 lei/mp/zi.

Comercianţii care în anii anteriori au fost sancţionaţi de către inspectorii Direcţiei Poliţia comunitară, pentru încălcarea prevederilor legale privind activitatea de comerţ şi pentru nerespectarea ordinii şi liniştei publice, nu vor mai primi acordul autorităţii publice locale pentru desfăşurarea activităţii de comercializare produse agricole de sezon pe raza municipiului Cluj-Napoca.