Ref: Decernarea Titlului de cetatean de onoare pentru tenorul clujean Ion Buzea

Vineri, 6 noiembrie 2009, a avut loc in Sala de Sticla a Primariei Cluj-Napoca ceremonia decernarii titlului de cetatean de onoare al municipiului Cluj-Napoca, tenorului Ion Buzea.

Celebrului tenor s-a nascut in 14 august 1934 la Cluj-Napoca, a absolvit scoala primara liceul si Facultatea de Stiinte Naturale, Geografie si Geologie – Mineralogie din orasul natal. Inca din perioada scolii si-a descoperit talentul muzical, formandu-se sub indrumarea maestrei Lya Pop. Isi perfectioneaza arta cantului la Bucuresti intre 1961-1964, apoi in Italia cu maestrul Luigi Ricci.

Tenor dramatic de o rara stralucire vocala, dotat cu o tehnica impecabila a bel-canto-ului, Ion Buzea s-a impus in intreaga lume, performand pe marile scene ale lumii: Viena, New York, Paris, Londra, Berlin, Munchen, Hamburg, Bruxelles, Budapesta, Praga, Belgrad, Dublin etc.