Primăria Cluj-Napoca a câştigat locul I la Expoziţia Florissimo 2010

Primăria municipiului Cluj-Napoca a primit, din partea municipalitatii din Dijon – Franta, Diploma pentru locul 1 obţinut la Expoziţia Florissimo 2010, care a avut loc la sfârşitul lunii martie.

Expoziţia s-a desfăşurat pe o suprafaţă de 15.000 mp şi a adunat peste 60 de participanţi, firme şi organizaţii de profil din Europa.

România a fost reprezentată doar de municipiul Cluj-Napoca.

Standul clujean a interpretat în manieră tradiţională tema impusă a expoziţiei în acest an, “Magia apei şi a florilor exotice”. Pe 60 de mp – suprafata standului clujean – s-a amenajat o gospodărie ţărănească tipică Transilvaniei, din care nu au lipsit un car cu flori, mobilierul rustic, o fântână, totul ca un cadru pentru decoraţiile florale şi aranjamentele gândite de echipa clujenilor.

Partenerii municipalităţii au fost Universitatea de Ştiinţe Agricole şi Medicină Veterinară, Grădina Botanică şi firmele cunoscute din Cluj-Napoca în domeniul amenajărilor, Kara, Magnolia, Nea Garden, Cheyenne Prodcom, Floris Style, Metropolitan Events, Romanian Folk Art, C&I Cool Express precum şi firma Garden Land-Aiud.