FESTIVALUL TEMPS D’IMAGES ROMANIA

Municipiul Cluj-Napoca este gazda celei de a doua editii a festivalului european de teatru, dans si imagine videi, Temps D`Images, in perioada 9 – 15 noiembrie 2009.

Evenimentul este organizat de Asociatia ArtLink, in parteneriat cu Ministerul Culturii, Cultelor si Patrimoniului National si Primaria municipiului Cluj-Napoca, prin Centrul de Informare Turistica.

Festivalul aduce publicului clujean 6 spectacole, 3 performance-uri, 4 ateliere de cercetare artistica si un workshop dedicat studentilor.

Spectacole de teatru, dans contemporan si video din Germania, Franta, Slovenia, Italia, Norvegia, Elvetia si Romania vor invada scenele Teatrului National “Lucian Blaga” si a Teatrului Maghiar de Stat.

In festival va fi integrat o parte din patrimoniul orasului, prin crearea unor proiecte speciale: lucrari de arta video ale absolventilor universitatilor de arta din Romania – la Turnul Croitorilor (str. Baba Novac nr. 35); un spectacol in-situ al companiei franceze Haut et Court, ateliere de creatie, proiectii de filme de dans contemporan – la Fabrica de Pensule (str. Henri Barbusse nr. 59-61).

Miercuri, 4 noiembrie, ora 12.00 Fabrica de Pensule va gazdui conferinta de presa a festivalului, la care vor participa Miki Braniste – directorul festivalului TEMPS D’IMAGES si artistii francezi din compania Haut et Court.

Informatii suplimentare: www.artlink.org.ro sau e-mail comunicare@artlink.org.ro