Campania iniţiată de Primăria municipiului Cluj-Napoca, Instituţia prefectului Cluj şi Societatea Naţională de Cruce Roşie filiala Cluj, numită “Clujenii aproape de sinistraţi” s-a desfăşurat în perioada 2 – 7 iulie prin crearea unor centre de colectare în cadrul primăriilor de cartier, unde clujenii au putut aduce donaţii în alimente, medicamente, haine, dar şi aparatură electrocasnică, mobilier, covoare, sau obiecte necesare în casă.
Clujenii au donat peste 1000 de saci de îmbrăcăminte, sute de aparate electrocasnice, peste 20 de transporturi de mobilier, dar şi bani, în contul Crucii Roşii, fiind depuşi în perioada campaniei 3.222 de lei. Suma a fost încasată de la 22 de persoane. Cea mai mare donaţie a fost de 700 lei (Boiangiu Alexandru), urmată de 330 lei Andreica Mariana şi Sorin Valeriu 300 lei şi Gârboan Vasile 200 lei. Restul persoanelor a donat între 100 şi 50 lei.
Persoanele care au donat la centrele de colectare au fost foarte numeroase 1.509 total, din care 288 au dorit ca donaţia lor să fie publică, şi numele lor va fi menţionat pe site-ul primăriei şi în Jurnalul municipal.
Pe cartiere, cele mai multe donaţii s-au făcut în Gheorghieni, Grigorescu şi Mănăştur.

Alături de clujeni au venit cu donaţii şi companii din Cluj-Napoca.

Cea mai importantă a fost cea a companiei Terapia Ranbaxy, care a donat Primăriei o cantitate record de medicamente de primă necesitate, pe care noi, la rândul nostru le-am donat Crucii Roşii Cluj. Donaţia s-a ridicat la aproape 7 miliarde de lei vechi, reprezentând antibiotice, antiinflamatorii, medicamente pentru boli cardiovasculare şi polivitaminizante.

Un alt donator generos a fost compania CD Bons, care a donat în această campanie peste 300 de perechi de încălţăminte nouă, 300 de pachete de haine noi, precum şi cantităţi însemnate de alimente de bază, zahăr, ulei, conserve, făină şi altele. Firma a mai donat câteva zeci de cutii cu jucării.
Şi producătorul de conserve Arovit a făcut o donaţie importantă de peste 5000 de conserve cu mâncare gătită şi legume.

Alte companii sau asociaţii care ne-au ajutat cu diverse donaţii necesare organizării transporturilor de ajutoare: Uniunea Transportatorilor Public din România, prin Liviu Neag, preşedintele acesteia, care a pus la dispoziţie două tiruri pentru cele două transporturi realizate deja, Napochim pentru ambalajele ajutoarelor, Branter-Vereş, Coca Cola etc.

Săptămâna viitoare vom organiza un ultim transport de alimente şi haine împreună cu Crucea Roşie.