Produsele româneşti promovate în pieţele clujene

Începând din această săptămână, comercianţii din pieţele administrate de municipialitate vor avea obligaţia de a marca produsele după originea lor.

Astfel vor exista două feluri de cartonaşe pe care va fi marcat “Produs românesc” respectiv “Produs din import”.

În acest fel, primaria doreste sa se asigure că cetăţenii care cumpără din aceste pieţe cunosc originea legumelor şi fructelor pe care le achiziţionează şi nu mai cumpără “roşii olteneşti” care au intrat prin Vama Borş, sau “căpşune de Satu Mare” care au avize de expediere din Turcia.

Nesemnalizarea corectă a produselor în funcţie de originea lor se sancţionează de către administraţia pieţelor cu puncte de penalizare şi amendă de 500 de lei.

Până în acest moment s-au aplicat în pieţele municipalităţii 5 avertismente pentru nerespectarea regulamentului privind preţurile de referinţă şi o singură amenză de 500 de lei cu 3 puncte de penalizare (la 5 puncte comerciantul îşi pierde dreptul de a mai vinde în piaţă).