Ref: Dezinsecţia domeniului public, etapa a V-a

Primăria municipiului Cluj-Napoca va efectua, în perioada 2-18 august a.c., între orele 22.00 – 04.30, a cincea etapa din programul de dezinsecţie a domeniului public din acest an.

Substanţele folosite vor fi K-othrine E şi /sau Detral Super – insecticide folosite pentru combaterea adulţilor şi Biolarkim 14 – insecticid pentru combaterea larvelor. Produsele menţionate se regăsesc în Registrul Naţional al produselor biocide avizate pentru profilaxia sanitar umană de Ministerul Sănătaţii şi fac parte din grupele Xn (gr. III), respectiv Xi (gr. IV) de toxicitate.

Acţiunea se desfaşoară în conformitate cu prevederile OMS 536/1997 şi a recomandarilor Institutului Naţional de Cercetare – Dezvoltare pentru microbiologie şi imunologie Cantacuzino, privind activitatea de dezinsecţie la nivel comunitar.

Pentru eficienţa, activitatea de dezinsectie trebuie tratată în mod unitar atât pe domeniul public cât şi privat la nivelul localităţii, motiv pentru care facem un apel către cetăţeni, asociaţiile de locatari/proprietari, agenţii economici şi instituţiile de pe raza municipiului Cluj-Napoca să efectueze dezinsectia pe proprietăţi, clădiri, subsolul blocurilor, odată cu acţiunea municipalităţii pe domeniul public.

Activitatea de dezinsecţie este realizată de firma SC CORAL IMPEX SRL, conform contractului de concesionare a serviciului public de deratizare, dezinsecţie şi dezinfectie în municipiul Cluj-Napoca. În cazul în care condiţiile meteorologice vor împiedica desfaşurarea acestei acţiuni, perioada de efectuare a dezinsecţiei va fi prelungită.