Cat de bine ne cunoastem orasul

Turnul Croitorilor este gazda unor intalniri culturale, in zilele de 16 si 17 noiembrie a.c., incepand cu ora 14.00, cu scriitori care au scris despre Cluj.

Evenimentul este organizat de Biblioteca Judeteana „Octavian Goga”, in parteneriat cu Consiliul Judetean Cluj, Primaria si Consiliul Local Cluj-Napoca, Centrul de Informare Turistica al municipiului Cluj-Napoca, Uniunea Scriitorilor din Romania – Filiala Cluj si Asociatia ArtImage Cluj-Napoca.

Programul manifestarii este urmatorul:

Luni, 16 noiembrie, de la ora 14.00:

• „Povestea orasului comoara”: scurta istorie a Clujului si a monumentelor sale, autor Josef Lukács
  • „Clujul din cuvinte”, antologie ilustrata alcatuita de Irina Petras

Marti, 17 noiembrie, de la ora 14.00:

• „Cluj = Kolosvar = Klausenburg”, coordonatori Tudor Salagean, Stefan Socaciu
  • „Cluj al Transilvaniei”, autori Tudor Salagean, Melinda Mihály

In cadrul manifestarii „Cat de bine ne cunoastem orasul” vor mai avea loc:

• Proiectia unei diaporame „Clujul vazut din troleibuz” realizata de ing. Mircea Albu si membrii Asociatiei ArtImage Cluj-Napoca
  • Expozitia de carti despre Cluj si fotografii de epoca din fondul Colectiilor Speciale, realizata de Biblioteca Judeteana „Octavian Goga”
    • Intrarea este libera.