Primul parking de rezidenta, construit in cartierul Manastur – video

Primăria municipiului Cluj-Napoca a finalizat lucrările la primul parking de cartier din municipiu. Parkingul are un regim de înălţime S1+S2+P+6E+Terasă, este amplasat în cartierul Mănăştur pe str. Primăverii fn. si a costat 16.190.000 de lei.

Parkingul se adreseaza rezidentilor, are 460 de locuri, pentru care s-au primit 365 cereri.repartizarea locurilor s-a facut prin tragere la sorti. Alocarea ulterioara se face in ordinea depunerii cererii, pana la sfarsitul lunii septembrie. Dupa aceasta data, locurile ramase libere se vor acorda celor care au solicitat al doilea loc de parcare.

Tarife, aprobate de Consiliul local prin HCL 238/2010:

• Abonamente pentru persoane fizice – riverani 110 lei/an
  • Abonamente pentru persoane juridice – riverani 840 lei /an
  • Abonamente pentru persoane fizice – terasă 65 lei/an
  • Abonamente persoane juridice – terasă 225 lei/an

Regulament de exploatare a parkingurilor de cartier

Executantul lucrării: S.C.CON-A S.R.L.Sibiu

Proiectantul lucrării: S.C.EUROPROIECT 2006 S.R.L Ocna Mureş

Diriginti de santier: SC PANTY CONSTRUCT SRL + PFA POP LIVIU

Finanţare: buget local

Dotări: camere video, monitoare, dispozitive de înregistrare video, instalaţii semnalizare incendiu, instalaţii de iluminat interior şi exterior, hidranţi, spaţiu la parter pentru Poliţia comunitară

Spaţiu verde reamenajat: 2900 mp (arbuşti 50 buc, arbori 30 buc, gard viu)